Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Vampyrdæmonens rige


Beskrivelse


I denne bog, hvor du selv vælger handlingen, er du den tidligere tyv Kaelis, som må komme ind i kampen igen, da et ukendt dæmonisk væsen truer Mythorias befolkning ved at forvandle dem til vampyrlignende væsner. For alle fra 12 år, der kan lide bøger, hvor man selv er hovedpersonen.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 6. dec. 2024

af

af

Martin W. Hansen

d. 6. dec. 2024

I denne bog, hvor du selv vælger handlingen, er du den tidligere tyv Kaelis, som må komme ind i kampen igen, da et ukendt dæmonisk væsen truer Mythorias befolkning ved at forvandle dem til vampyrlignende væsner. For alle fra 12 år, der kan lide bøger, hvor man selv er hovedpersonen.

Forfatteren har tidligere med-skrevet I koboldens skygge Dette er hans første bog som solo-forfatter. Det er også en introduktion til hans egen fantasy-verden, Mythoria, hvor man får lov til at rejse rundt til adskillige lokationer i jagten på et våben, der er stærkt nok til at bekæmpe den vampyrdæmon, som truer landet. Bogen er i stift bind og illustreret af Rasmus Jensen.

Det er en virkelig spændende "debut" for forfatterens egen Mythoria-verden. Der er til lejligheden også skabt et nyt spil-system til de mange kampe, og hvis man har terninger nok er det ret sjovt. Elias Eliot er en habil og medrivende forfatter, og har her skabt et eventyr som let kan læses igennem mere end én gang.

For dem der kan lide de nye udgivelser af "Sværd og Trolddom"-titlerne som eksempelvis Kolossernes skyggeDødsrejsen til Hels KlintDen fjerde konveks og de nye, spændende, danske udgivelser i genren som Dødsrejsen til Hels Klint og Den fjerde konveksFor dem der kan lide de nye udgivelser af "Sværd og Trolddom"-titlerne som eksempelvis Kolossernes skygge og de nye, spændende, danske udgivelser i genren som og Den fjerde konveksFor dem der kan lide de nye udgivelser af "Sværd og Trolddom"-titlerne som eksempelvis Kolossernes skygge og de nye, spændende, danske udgivelser i genren som Dødsrejsen til Hels Klint og .