Bøger / skønlitteratur / romaner

Varieté - Rasmus

Del 3 af Varieté

Beskrivelse


Året er 1912, og Apolloteatrets tryllekunstner, Laurits, får besked om, at hans far er i live. En far han sidst så for 25 år siden. Bind 3 i "Varieté"-serien. For dem, der holder af folkekomedier.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 23. aug. 2024

af

af

Dorthe Marlene Jørgensen

d. 23. aug. 2024

Året er 1912, og Apolloteatrets tryllekunstner, Laurits, får besked om, at hans far er i live. En far han sidst så for 25 år siden. Bind 3 i "Varieté"-serien. For dem, der holder af folkekomedier.

I 1888 er skibet Thingvalla på vej til New York. Ombord er Rasmus Larsen, der har taget hyre som kullemper, for at betale for overfarten. Han har efterladt sin 5-årige søn, Laurits, hjemme i Danmark hos en venlig urmager. Men rejsen bliver langt fra det, han har forestillet sig. Midt på Atlanterhavet brager Thingvalla ind i et andet skib og tager stor skade, men det lykkes at få skibet bragt i havn i den canadiske by Halifax, hvor Rasmus får arbejde på et savværk. Det går fint i starten, men det skal vise sig, at turen til Amerika bliver en 25 år lang rejse, hvor han må gennemleve voldsomme kriser og strabadser, og det eneste, der holder ham oppe, er håbet om at gense Laurits. Laurits arbejder som tryllekunstner på Apolloteatret og har aldrig sluppet drømmen om at se sin far igen. Han har i alle 25 år bevaret håbet. Pludselig får han nyheden om, at faren er i live og kaster sig ud i et forsøg på at finde ham.

Varm og gribende fortælling, som man sluger råt. Læseren tages med tilbage i tiden, og det er lige før, man kan høre de knirkende teaterbrædder og smage kagerne hjemme hos familien Runge.

TeaterlivLøgnhalsen fra Umbrien handler også om livet på teateret i den periode. Løgnhalsen fra Umbrien har samme præg af folkekomedieTeaterliv handler også om livet på teateret i den periode. har samme præg af folkekomedie.


Berlingske tidende

d. 28. aug. 2024

af

af

Jakob Genz

d. 28. aug. 2024


Politiken

d. 16. nov. 2024

af

af

Sophie Engberg Sonne

d. 16. nov. 2024