Bøger / faglitteratur til børn

Willy Brandt - kansleren fra Lübeck

Del af Blåtand

Beskrivelse


Tysklands historie fra kejserrige til republik og fra diktatur til nutid fortalt sideløbende med Willy Brandts livsløb og virke.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (5)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Arne Bang Petersen (skole)

d. 18. dec. 2018

I den kendte serie er nu udkommet en bog om en nulevende, berømt, men også - måske specielt blandt hans modstandere - meget omdiskuteret og forkætret statsmand, nemlig den forhenværendekansler i V. Tyskland, Willy Brandt, nuværende formand for det vesttyske socialdemokrati, SPD. Bogen skildrer baggrunden for WB's udvikling som menneske og politiker, både på det privat personligeplan, men også på baggrund af den historiske udvikling i det tyske rige fra prøjsertiden via 1. og 2. verdenskrig, men ikke mindst med henblik på mellemkrigstidens vanvid og frem til vore dage, somvi i bogen når frem til efter en gennemgang af efterkrigstidens kolde krig og blokpolitik. Gennemgående synes det, som om WB er loyalt beskrevet, og bogen som sådan har egentlig et objektivt præg,selvom forfatterens holdning måske nok skinner noget kraftigt igennem, når nazismens metoder beskrives, og lidt mindre gennemskueligt, når kommunismen omtales. Alt i alt en bog, hvis opsætning ertiltalende, hvisillustrationer (s/h fotos) er velvalgte, og hvis anvendelsesområde er for de større elever i både historie og samtidsorientering, og sonj sagtens vil kunne virke som enappetitvækker til videre arbejde med Tysklands-problemerne. Bagi ordforklaringsliste, litteratur- og billedfortegnelse.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ellen Jensen (børn)

d. 18. dec. 2018

Bogens forfatter er læreruddannet og redaktør på Munksgaards Forlag. Den udkommer i serien: Blåtand og er på 80 sider (20 X 20 cm). Med udgangspunkt i Willy Brandts liv giver bogen et rids afTysklands nyere historie. Efter et kort tilbageblik til freden efter den fransk-tyske krig i 1871, den 1. verdenskrig og dens fredsbetingelser går bogen mere i dybden i skildringen af nazismensopståen, den 2. verdenskrig og især efterkrigstiden. Bogen giver et engageret og levende billede af Willy Brandt, der meget tidligt blev aktiv socialdemokrat og derfor måtte opholde sig i Norge fra1933-45 som politisk flygtning og modstandsmand. Bogen skildrer ham især efter krigen, hvor han i 1958 blev Vestberlins overborgmester og i 1969 vesttysk kansler. Hans indsats for øst-vestpolitikken fremhæves, og der lægges vægt på skildringen af Willy Brandt som en vesttysker, der har haft stor indflydelse på den øvrige verdens positive syn på det nye Tyskland. Sproget er levendeog lettilgængeligt. Tekstener sat i 3 spalter med tydelige bogstaver. Den er gennemillustreret med samtidige s/h fotos. Sidst i bogen findes bl.a. litteraturliste. Den kan læses fra ca. 13 år.Købes til både voksen- og børneafdelinger.


Folkeskolen

årg 100, nr 14/15 (1983)

af

af

Ole Sørensen

årg 100, nr 14/15 (1983)


Lands-avisen Aktuelt

d. 20. maj 1982

af

af

Ole Hyltoft

d. 20. maj 1982


Jyllands-posten

d. 14. juni 1982

af

af

aj

d. 14. juni 1982