En desperat og sørgende far bliver besat af at søge retfærdighed for sin afdøde datter. Hun var aktivist og idealist. Han er diplomat og uvildig. Men savnet af Joanna ryster ham og sender ham på et hævntogt i jagten på sandheden. Kan læses af alle, der interesserer sig for etik og kærlighed.
Joanna døde alene i en fredsaktion i Mellemøsten for nogle år siden, og nu forsøger hendes far at få en forklaring på, hvorfor ingen af hendes medaktivister kom hende til undsætning. Faren Teodor er en dansk FN-diplomat, og gennem årene har han haft mange sammenstød med datteren om deres politiske standpunkter og livssyn. Han forsøger at forløse sin sorg ved at søge sandheden blandt hendes venner og forbundsfæller i USA, mens hans eget liv i Paris og Berlin som nyskilt og med elskerinde ikke trøster ham i hans personlige smerte. I jagten på at søge svar på det meningsløse skrider hans menneskesyn, og moral og hævn bliver en mulighed.
Aldeles fremragende hjerteknusende værk. Janne Teller skriver blændende og indsigtsfuldt om både menneskets indre liv, politiske brændpunkter, idealisme og udødelig kærlighed.
Både i Øvelser i afskedHar døden taget noget fra dig så giv det tilbage af Carsten Jensen og i Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage af Naja Marie Aidt skrives ligeså indsigtsfuldt om afmagt og sorgens væsenBåde i Øvelser i afsked af Carsten Jensen og i af Naja Marie Aidt skrives ligeså indsigtsfuldt om afmagt og sorgens væsen.