Klassisk puslespilskrimi, som foregår i Nordslesvig i 1920 i den højspændte tid op til afstemningen om grænsen mellem Danmark og Tyskland. Et drab på et tysk gods sætter gang i politiske spekulationer. Forskellige instanser bliver involveret i efterforskningen - også den danske sekretær Vera Lund og Arthur Holland fra Scotland Yard. For læsere af historiske krimier.
Vi er i og omkring Flensborg i 1920, hvor en international kommission skal sikre en demokratisk afstemning om grænsedragningen. Den kvikke og opmærksomme Vera er sekretær hos en skibsreder, som nogen får hende til at overvåge. Hendes bror bor hos en tysk godsejer, som bliver skudt, og Vera bliver ad omveje involveret i efterforskningen sammen med Arthur fra Scotland Yard, som hun tidligere har arbejdet sammen med og har et godt øje til. Det er anden del i en planlagt trilogi om genforeningen. Første del er Mord i delegationen, 2024.
Udmærket historisk krimi, hvor tidens politiske spændinger fylder lige så meget som efterforskningen og Vera og Arthurs forhold til hinanden. Samtidig med at man bliver klogere på tiden omkring 1920, er man godt underholdt. Bogen kan læses uafhængigt af første del af serien.
For klassiske detektivromaner kan man fx læse Agatha Christie. For Sønderjylland og genforeningen kan man fx læse Anna Elisabeth Jessens Om hundrede årGenforeningDagmar & Johannes eller Pernille Juhls Genforening og Dagmar & JohannesFor klassiske detektivromaner kan man fx læse Agatha Christie. For Sønderjylland og genforeningen kan man fx læse Anna Elisabeth Jessens Om hundrede år eller Pernille Juhls og Dagmar & JohannesFor klassiske detektivromaner kan man fx læse Agatha Christie. For Sønderjylland og genforeningen kan man fx læse Anna Elisabeth Jessens Om hundrede år eller Pernille Juhls Genforening og .