Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Ellebæt - et juleeventyr

Del af Ellebæt

Beskrivelse


Emma og Rasmus er på juleferie hos farmor, der fortæller historien om pigen Ellebæt og feen Tit, der møder den slikglade nisse Pibemut. Hyggelig og spændingsfyldt julehistorie i 24 kapitler. Til højtlæsning for børn fra 5 år og selvlæsning fra 9 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 17. okt. 2025

af

af

Marion Tirsgaard

d. 17. okt. 2025

Emma og Rasmus er på juleferie hos farmor, der fortæller historien om pigen Ellebæt og feen Tit, der møder den slikglade nisse Pibemut. Hyggelig og spændingsfyldt julehistorie i 24 kapitler. Til højtlæsning for børn fra 5 år og selvlæsning fra 9 år.

Mens der trilles havregrynskugler og pyntes juletræ, fortæller farmor om Ellebæt og Tit, der møder nissen Pibemut i Gammelskov. Pibemut leder efter en nissedør, men Snylte Tylten er lige i hælene, og hun vil gøre alt for at få ødelægge julen. Bogen har 24 kapitler og farveillustrationer på hver 2.-4. side. Med opskrift på havregrynskugler og link til malebogssider. Dette er den 4. men fristående bog om Ellebæt, som vi mødte første gang i Ellebæt - jagten på den stjålne skatStar Girl - valgt fraFru Kuk. Anita Sølver er kendt for tegninger til Star Girl - valgt fra, mens Kat Lassen står bag Fru Kuk m.flMens der trilles havregrynskugler og pyntes juletræ, fortæller farmor om Ellebæt og Tit, der møder nissen Pibemut i Gammelskov. Pibemut leder efter en nissedør, men Snylte Tylten er lige i hælene, og hun vil gøre alt for at få ødelægge julen. Bogen har 24 kapitler og farveillustrationer på hver 2.-4. side. Med opskrift på havregrynskugler og link til malebogssider. Dette er den 4. men fristående bog om Ellebæt, som vi mødte første gang i Ellebæt - jagten på den stjålne skat. Anita Sølver er kendt for tegninger til , mens Kat Lassen står bag Fru Kuk m.flMens der trilles havregrynskugler og pyntes juletræ, fortæller farmor om Ellebæt og Tit, der møder nissen Pibemut i Gammelskov. Pibemut leder efter en nissedør, men Snylte Tylten er lige i hælene, og hun vil gøre alt for at få ødelægge julen. Bogen har 24 kapitler og farveillustrationer på hver 2.-4. side. Med opskrift på havregrynskugler og link til malebogssider. Dette er den 4. men fristående bog om Ellebæt, som vi mødte første gang i Ellebæt - jagten på den stjålne skat. Anita Sølver er kendt for tegninger til Star Girl - valgt fra, mens Kat Lassen står bag m.fl.

Hyggelig og spændingsfyldt julebog, der emmer af jul og et finurligt plot. Bogen er bygget op som en rammehistorie om en farmor, der fortæller historier, hvilket gør bogen virkelighedsnær og oplagt til højtlæsning. Illustrationerne er søde og julede i en lidt Disney-agtig-streg. Forsiden er flot, men en anelse kaotisk i sit udtryk.

Der findes mange julebøger, hvor julen er i fare, fx NisseavisenDe nye vinger. Serien om Ellebæt kan anbefales til fans af serien om alfepigen Mirja, fx De nye vingerDer findes mange julebøger, hvor julen er i fare, fx Nisseavisen. Serien om Ellebæt kan anbefales til fans af serien om alfepigen Mirja, fx .