I Cornwall i 1910 bliver Steven Pike på mystisk vis ansat på godset Tithe Hall. Morgenen efter hans ansættelse bliver greven fundet myrdet i sit aflåste arbejdsværelse, og mistanken falder på Pike. For læsere af britiske hyggekrimier med masser af humor.
Steven Pike er lige kommet ud af ungdomsfængslet i 1910. Han har sat kursen mod det øde beliggende gods Tithe Hall for at begynde på et arbejde og dermed et nyt liv. Da han ankommer, er godset på den anden ende. Greven tror, at verden er ved at gå under på grund af Halleys komet, der vil passere samme aften, og er derfor i gang med at forsegle hele godset. Næste morgen findes greven myrdet i sit forseglede arbejdsværelse. For ikke at blive uskyldigt dømt slår Pike sig sammen med grevens 80-årige tante Decima Stockingham, en rapkæftet ældre dame som i forvejen er træt af sin familie, for at opklare mordet. Bogen er første bog i serien om "Stockingham & Pike".
Skøn, velskrevet og sjov whodoneit krimi, som gør det den skal til ug med kryds og slange, nemlig at underholder læseren.
Det er svært ikke at tænke på Agatha Christies Miss Marple-serie. Af nyere serier kan nævnes Richard Osmans om TorsdagsmordklubbenMysteriet i Genbrugsen eller Anna Grues "Anne-Maj Mortensen-serien", hvor Mysteriet i Genbrugsen er den førsteDet er svært ikke at tænke på Agatha Christies Miss Marple-serie. Af nyere serier kan nævnes Richard Osmans om Torsdagsmordklubben eller Anna Grues "Anne-Maj Mortensen-serien", hvor er den første.