Bøger / faglitteratur til børn

Ants


Beskrivelse


Vidste du, at myrers værste fjender er andre myrer, eller vidste du, at du kan spise myrer? Læs om dette og meget mere i denne lette fagbog på engelsk. Kan læses, hvis man er 8-11 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 16. nov. 2020

af

af

Jeanette Pejtersen

d. 16. nov. 2020

Vidste du, at myrers værste fjender er andre myrer, eller vidste du, at du kan spise myrer? Læs om dette og meget mere i denne lette fagbog på engelsk. Kan læses, hvis man er 8-11 år.

To lette fagbøger på engelsk om henholdsvis storke og myrer. Bøgerne er i serien "My First Book". Indholdet er delt ind i 6 kapitler med hver sin overskrift. Der er indholdsfortegnelse forrest, og bagest er der ideer til, hvor man kan lære mere om dyrene, samt stikord, og gloseliste, hvor de sværeste ord er oversat til dansk. De ord og vendinger, som er oversat i gloselisten, er markeret i teksten med rødt begyndelsesbogstav. Der er fotos i farver på alle opslag, og der er opgaver til bøgerne på forlagets hjemmeside. Bøgerne har hårdt omslag.

To super fine fagbøger på et godt og let forståeligt engelsk. Selv om teksten er let at læse, og bøgerne ikke så tykke, får man mange gode oplysninger om dyrene. De store farvefotos er flotte og virker motiverende for læsningen, samt hjælper med til forståelse af teksten. Gloselisten er let anvendelig, fordi ordene er oversat i samme bøjningsform, som i selve teksten.

Hvis man vil læse flere bøger på engelsk om dyr, kan man fx læse Smart animals. Den er også i serien "My first book".