Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Gys for sarte sjæle


Beskrivelse


Skyggernes nat: Johan er alene hjemme. Da han er gået i seng, bliver det tordenvejr og al lyset forsvinder. Pludselig hører han et brag nede i stuen, og han synes, han kan se nogle mystiske personer udenfor.
Myrekryb: Sara hader naturen og alt det klamme kyb, som myldrer derude. Alligevel skal hun med familien i skoven, og alt ender helt galt. Nogle slemme myrebid får ubehagelige følger.
Den gale doktor: Marie og Bo kan ikke finde deres hund. Den er løbet ind til den underlige nabo, som udfører uhyggelige ekspermenter. Marie og Bo blander sig i den gale doktors arbejde, og pludselig har de set for meget.
Zombie: På kirkegården opdager Lukas og Ida, at jorden ryster, og der kommer zombier op af jorden. Heldigvis er de grønne zombier venlige. De skal blot have hjælp med et skilt.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...