Wok
Bøger / faglitteratur / opskrifter
Bog, 1. udgave, 2009
Minder om
Hey - hvad skal vi spise?
Julie Hey
One more slice : surdejsbrød, pizza, pasta og sødt bagværk
Leila Lindholm
Raw food for livet
Irmela Lilja
Mikroovn
Ekspres middage : måltider du kan lave på 5 til 30 minutter
Liz Franklin
Mad til mange
Camilla Zarah Lawes
Glad mad - i grønne gummistøvler
Anne Sørensen (f. 1963)
Vegetarretter
Frøken Jensens sommermad
Kristine Marie Jensen (f. 1858)
Meyers bageri
Claus Meyer
Anmeldelser (1)
Bibliotekernes vurdering
d. 23. dec. 2009
af
af
Lene Kristiansen
d. 23. dec. 2009
3 små kogebogshæfter ud af en serie på 18 med forskellige emner/tilberedningsformer. Mest brugbar som hurtig inspiration og målgruppen er de, der er vant til at lave mad.
Bøgerne minder mig lidt i koncept som tidligere tiders (meget tidlige tiders) samlemapper med opskrifter indenfor forskellige kategorier. Her bare opdelt på 18 små bøger á 48 sider med ca. 22 opskrifter i hver. Udvalget i disse 3 er varieret og fra det traditionelle internationale køkken. I Nem mad i gryde & ovn fx retter bl.a. fra det nordafrikanske, det asiatiske og det italienske køkken. Mange af opskrifterne kræver et vist kendskab til madlavning, både pga. usikre tidsangivelser i flere opskrifter (kog/steg til det er lige akkurat mørt), og smuttere mht. mål, og desuden er mængder ofte angivet i dl (0,6 dl), og det er unægtelig nemmere at arbejde med tsk og spsk - uanset erfaring. Til hver opskrift nydeligt foto, men alt i alt ikke bøger der lokker i forhold til de mange andre kogebøger på hylderne. I alle bøger indholdsfortegnelse og side med vægt og mål.
Emnerne er dækket i andre kogebøger, hvor også råvarernes kvalitet og det personlige touch er vægtet. Denne serie vægter ingen af delene men bærer præg af et standardiseret, internationalt udtryk.
3 titler ud af en serie på 18 med hver sit emne/tilberedningsform. Mange udmærkede opskrifter, men bøgerne står sig ikke i forhold til de mange flotte og personlige kogebøger, vi har på hylderne.