Bøger / skønlitteratur / romaner

Jötunsten


Beskrivelse


Arkitekten Árni har tegnet nogle idealistiske boligblokke, men entreprenøren Birgir får gradvist spoleret Árnis ideer, hvorved Birgir selv scorer kassen. En lille, men storslået, fortælling til dem, der holder af velskrevet (samfunds)relevant litteratur.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 29. aug. 2025

af

af

Maria Guldager Rasmussen

d. 29. aug. 2025

Arkitekten Árni har tegnet nogle idealistiske boligblokke, men entreprenøren Birgir får gradvist spoleret Árnis ideer, hvorved Birgir selv scorer kassen. En lille, men storslået, fortælling til dem, der holder af velskrevet (samfunds)relevant litteratur.

Som nyuddannet og idealistisk arkitekt får Árni en stor opgave af sin entreprenante fætter Birgir: En række visionære og nutidige boligblokke. Árni leverer sine tegninger og fremsynede planer, men intet bliver, som han havde tænkt, hvilket resulterer i dyb frustration og desillusion. Forfatteren er klimaaktivist og tidligere præsidentkandidat, og bogen er en del af "Gaia-serien", der tematiserer menneskets forhold til sine omgivelser og naturen.

Fortællingen er genialt rammet ind af et enkelt øjeblik, hvor fortælleren kaster en Jötunsten, en slidstærk flisesten på størrelse med en mursten, mod sin fætters bil. I tilbageblik fortæller han om, hvordan han blev "... et redskab for nogle individers akkumulering af kapital...". Et lille, men fremragende, værk, der er meget større end sig selv.

Forfatteren har bl.a. tidligere udgivet debatbogen DrømmelandTrilogi, der beskæftiger sig med nogle af de samme temaer som fx Islands økonomi og natur. Kapitalismen som en hærgende instans skildres også i Nath Krauses TrilogiForfatteren har bl.a. tidligere udgivet debatbogen Drømmeland, der beskæftiger sig med nogle af de samme temaer som fx Islands økonomi og natur. Kapitalismen som en hærgende instans skildres også i Nath Krauses .


Politiken

d. 13. juni 2025

af

af

Thomas Bredsdorff

d. 13. juni 2025