Flot, spændende og sjov historie om Max, der er udvalgt til at blive den næste "Magiske Pige", der skal redde verden fra dæmoner. Der er bare lige dét at Max er transdreng, og han har bestemt ikke tænkt sig at blive set som pige - heller ikke af universet. For dem der kan lide flotte manga-agtige graphic novels.
Dette er forfatterens første udgivelse på dansk. Forfatteren Vincent Kao er mest kendt som skaberen af webtoon'en "Mondo Mango". I denne graphic novel følger vi transdrengen Max, som har en stor skæbne foran sig. I hans familie har kvinderne magiske kræfter og er udset af universet til at bekæmpe dæmoner, som lever af menneskers dårlige følelser. Hvis de bliver for stærke, åbner de flere sprækker ind til vores verden, hvor i værste fald deres onde hersker kan komme igennem. Nu skal Max både bekæmpe monstre, overbevise sine forældre og omverden om at han i virkeligheden er en dreng, og håndtere at han er en smule lun på klassens pæne dreng Tobi.
Det er en virkelig flot, dramatisk og spændende historie, som også handler om at finde sig selv og springe ud som transdreng, men mest om at få nye venner og bekæmpe onde monstre. Vincent Kao er en virkelig dygtig illustrator med en flot og særdeles dynamisk stil.
For dem der kan lide klassisk manga som Ranma 1/2. Bind 1Ranma 1/2. Bind 1 : Den fortryllede kilde.