Bøger / faglitteratur til børn

Parkour


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 5. sep. 2017

af

af

Mette F. F Dyreborg

d. 5. sep. 2017

Parkour handler om at løbe, springe og rulle. I denne bog kan du læse om en, der er dygtig til parkour. Du kan også læse om den største parkour-bane i verden. For 6-7-årige.

Parkour er en sport, som du kan dyrke i byen og på gaden. Du kan lære om parkour ved at læse i denne bog. Du kan også læse om ham, der opfandt parkour og se billeder af flotte tricks. Bogen er skrevet af Per Østergaard, og er i serien "Min første bog". Der findes elevopgaver på hjemmesiden www.minførstebog.dk.

Bogen er utrolig flot og inspirerende i sit udtryk. De forskellige fotos er imponerende og spændende at kigge på. Bogen er meget let at læse og velegnet til børn, der er ved at lære at læse.

ParkourMini OL er en anden letlæsningsbog om parkour. Mini OL er en letlæsningsbog, der handler om sport, som alle kan være med til og blive god tilParkour er en anden letlæsningsbog om parkour. er en letlæsningsbog, der handler om sport, som alle kan være med til og blive god til.