Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Red et dyr - hunden uden navn

Del 2 af Red et dyr

Beskrivelse


Isa vil gerne hjælpe en herreløs hund, men det er ikke nemt at komme tæt på en bange hund. Heldigvis vil både Vigga og Sonja gerne hjælpe hende med hunden. For 6-9-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 6. dec. 2024

af

af

Stine Bille

d. 6. dec. 2024

Isa vil gerne hjælpe en herreløs hund, men det er ikke nemt at komme tæt på en bange hund. Heldigvis vil både Vigga og Sonja gerne hjælpe hende med hunden. For 6-9-årige.

Tre letlæste bøger i serien "Grøn Læseklub". I "Killing i knibe" lærer vi Isa og hendes mor at kende. Isas mor er dyrlæge, og fordi Isa ofte glemmer at lukke ind til dyrene, får hun kun lov til at hjælpe med at tage telefonen i klinikken. Men en dag ringer en dame og har brug for hjælp, netop som Isas mor er taget ud for at hjælpe en landmand. Klarer Isa opgaven? I "Hunden uden navn" finder Isa og hendes veninder en herreløs hund, som Vigga først vil have skudt, men så træder Isa og Sonja til og vil hjælpe hunden. Vil det lykkes? I "Mollys hvalpe" kommer Mollys hvalpe alt for tidligt til verden, og Isa er helt knust. Kan Isa finde på noget for at gøre Molly mere glad? Der er opgaver til bøgerne på forlagets hjemmeside. Bøgerne har hårdt omslag og lix 7-8.

Det er tre gode og underholdende bøger, der alle omhandler temaet at redde et dyr. Forholdet mellem Isa og hendes mor er rigtig fint beskrevet og virker både varmt og troværdigt. Bøgerne har farverige illustrationer, som er med til at underbygge historierne.

Der findes flere gode bøger fra serien "Læseklub" fx Katti og Kat - Katti skal flytteAbbas og Emir - håndtegn og hunde eller Abbas og Emir - håndtegn og hunde, som også handler om herreløse hundeDer findes flere gode bøger fra serien "Læseklub" fx Katti og Kat - Katti skal flytte eller , som også handler om herreløse hunde.


Læsepædagogen

Årg. 73, nr. 4 (2025)

af

af

Lotte Bolø

Årg. 73, nr. 4 (2025)