Bøger / skønlitteratur / romaner

Skæbnetråde - maskespil

Del 1 af Skæbnetråde

Beskrivelse


En ældgammel pagt, kaldet Alliancen, mellem de overnaturlige og menneskene slår revner. Hybriden Drashk ønsker at bryde Alliancen, hvilket kan medføre kaos. Dark fantasy for voksne, men unge fra ca. 16 år kan også læse med.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 17. jan. 2025

af

af

Merete Trap

d. 17. jan. 2025

En ældgammel pagt, kaldet Alliancen, mellem de overnaturlige og menneskene slår revner. Hybriden Drashk ønsker at bryde Alliancen, hvilket kan medføre kaos. Dark fantasy for voksne, men unge fra ca. 16 år kan også læse med.

Drashk ønsker bedre muligheder for at jage efter føde, hvilket er fatalt for menneskeheden. Men mellem Drashk og hans plans udfoldelse står De Tre, verdens ældste vampyrer og magthavere Wohali, Ngoni og Waruun. De ønsker ikke at afgive deres magt og få Alliancen brudt. Bogen består af korte kapitler med skiftende synsvinkler. Bagerst i bogen er der et persongalleri. Bogen er 1. del af den planlagte serie "Skæbnetråde". Dette er forfatterparret Anna Toftdahl-Olesen og Kira Axelsens første udgivelse.

En storslået fortælling om strategiske rænkespil, magtkampe og krig, men også om håb, kærlighed og drømme. Scenariet er sat med vampyrer, hybrider og mennesker. Det er en kompleks fortælling med et stort persongalleri og mange sceneskift, som virkelig kræver en opmærksom læser, og hvor man indvies i hovedpersonernes etiske og følelsesmæssige overvejelser. Det er forfriskende, at LGBT+ repræsenteres som en naturlig del i bogen.

Kan sammenlignes med en serie som J. R. Wards "The black dagger brotherhood", hvor 1. del er VampyrkongenEt manipuleret liv. En anden fantasyroman for voksne, som også repræsenterer LGBT+, er Et manipuleret livKan sammenlignes med en serie som J. R. Wards "The black dagger brotherhood", hvor 1. del er Vampyrkongen. En anden fantasyroman for voksne, som også repræsenterer LGBT+, er .