Chicago-motorcykelklubben The Vandals udvikler sig fra et interessefællesskab med druk, damer og specialbyggede motorcykler til en forrået bande, der truer gruppens oprindelige formål. For alle, der holder af action, motorcykler og autentiske tidsbilleder.
Fra 1965 til 1973 fulgte en fotograf en motorklub i Midtvesten. Denne film er inspireret af hans billeder og interviews med gruppens medlemmer, kærester og koner. Kathy møder Benny Cross på en bar og tiltrækningen imellem dem er uimodståelig. Benny er glødende dedikeret til klubben The Vandals, og Kathy kastes nu ind i det kaotiske og rebelske liv i en motorcykelklub, hvor loyalitet og sammenhold vægter højere end alt andet - selv kærligheden. Nye medlemmer kommer til i løbet af årene og langsomt ændrer gruppens indhold sig fra skovture, druk og småslagsmål til vold, stoffer og magtkampe.
Et stærkt billede af en brydningstid og en motorcykelklubs opståen og opslitning. På den ene side et overbevisende billede af broderkærlighed og accept af skævheder, på den anden et portræt af en masse skæbner, der ikke har så meget andet end det fællesskab de finder i klubben, og som presses til yderligheder for at forblive loyale.
Selvfølgelig skal man se klassikerne The wild one og Easy rider, som denne læner sig opad. Har man lyst til noget mere nutidigt er serien Sons of Anarchy. Disc 1, episodes 1-3 (Sæson 1) et godt budVild ungdomEasy riderSons of Anarchy, sæson 1, disc 1, episodes 1-3Selvfølgelig skal man se klassikerne The wild one og , som denne læner sig opad. Har man lyst til noget mere nutidigt er serien Sons of Anarchy. Disc 1, episodes 1-3 (Sæson 1) et godt budSelvfølgelig skal man se klassikerne The wild one og Easy rider, som denne læner sig opad. Har man lyst til noget mere nutidigt er serien Sons of Anarchy. Disc 1, episodes 1-3 (Sæson 1) et godt bud.