Bøger / skønlitteratur / digte

Tiden og havet : digte 1935-67 : et udvalg


Beskrivelse


Digte om tid, glemsel og tab, udvalgt fra forfatterens seks digtsamlinger, så de dækker perioden fra modernismens begyndelse i mellemkrigstiden til dens gennembrud i 1960'erne.

Indhold

Seneste udgave,

Aftenstrand - Og tangblødt går vi

Aldrig glemmer jeg dagene (Aldrig glemmer jeg dagene, da jeg var ung og lys)

Andre dage presser

At sove her (At sove her så nær ved havet)

Barn, du kommer til min dør

Befriede (Dybt inde sov vi, mens blæsten kom rå)

Birgit (Jeg kan synge sjove sange)

Dage af tørke (Å, dage af tørke)

Dagåben vindknebel

Dans (Øjeæblet der drejer stolt)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (12)


Bibliotekernes vurdering

d. 9. feb. 2000

af

af

Jens Hjøllund

d. 9. feb. 2000

Det er over 30 år siden at dette udvalg af Tove Meyers digte udkom første gang, men i kraft af de seneste tiårs fornyede lyrikinteresse har tiden i høj grad arbejdet for dette markante forfatterskab, der består af blot seks digtsamlinger, udgivet i perioden 1935-67. Bortset fra et efterskrift af Paul Nakskov og tilføjelsen af en enkelt tekst, digtsuiten "Dagene", er udvalget identisk med 1. udgaven fra 1969. Selv om hovedvægten er lagt på den senere og kvalitativt vægtigste del af forfatterskabet afspejler udvalget også en kunstnerisk udvikling, hvor TM's digte langsomt vikler sig ud af sensymbolismens religiøse metaforik frem mod modernismens mere komplekse og personlige billedsprog, der nu får sanselig fylde og konkretion. Tematisk er der tale om en stor kontinuitet gennem hele forfatterskabet, samlet omkring eksistentielle temaer som natur, tid, alder og død. Udvalgets titel afspejler meget præcist dobbeltheden i digtene mellem moderntietens kværnende, mekaniske tid, knyttet til glemsel og tab, og på den anden side havets/naturens/barndommens vegetative rytmer af gentagelse og "evighed". Digtenes særlige kombination af lidenskab og formbevidsthed gør slægtskabet med nutidige kvindelige lyrikere som Pia Tafdrup og Naja Marie Aidt indlysende, og TM's lyrik kan formidles på linje med disse.


Bibliotekernes vurdering

d. 19. dec. 2018

af

af

Per Højholt

d. 19. dec. 2018

Tove Meyers lyriske forfatterskab står for svagt placeret i det almindelige billede og i publikums bevidsthed. Det skyldes først og fremmest de lange pavser, det er præget af, men jo også, at hun som lyriker er blandt de lidet iøjnefaldende. Hun ejer virkelig sjældne kvaliteter, men hun er som kunstner af de absolutte, der koger tingene sammen og ned, til essens. Hun er dybsindig, enkel og raffineret på en gang, og det er ikke rigtig til at håndtere. Imidlertid har tiden arbejdet for Tove Meyer, dette store udvalg er i sig selv et bevis herpå, og samtidig giver det os alle en kærkommen mulighed for at få dette særprægede forfatterskab repræsenteret på en ordentlig måde. Udvalget er fremragende redigeret af Poul Nakskov og fortjener størst mulig udbredelse i bibliotekerne.


Weekendavisen

d. 28. apr. 2000

af

af

Henrik Wivel

d. 28. apr. 2000


Standart

Årg. 14, nr. 3 (2000)

af

af

Peter Christensen

Årg. 14, nr. 3 (2000)


Politiken

d. 8. nov. 1969

af

af

Niels Barfoed

d. 8. nov. 1969


Jyllands-posten

d. 8. sep. 1969

af

af

Sven Bedsted

d. 8. sep. 1969


Land & folk

d. 25. sep. 1969

af

af

Niels Maaløe

d. 25. sep. 1969


Aktuelt

d. 2. sep. 1969

af

af

Vagn Thule

d. 2. sep. 1969


Information

d. 11. sep. 1969

af

af

Torben Brostrøm

d. 11. sep. 1969


Berlingske tidende

d. 6. sep. 1969

af

af

Emil Frederiksen

d. 6. sep. 1969


Berlingske aftenavis

d. 6. sep. 1969

af

af

Steffen Hejlskov Larsen

d. 6. sep. 1969